Volgens Marij Preneel van Groen zit het Antwerps onderwijs in een crisis: “Honderden jongeren in het middelbaar onderwijs hebben nog geen plaats gevonden. Het tekort in de Antwerpse scholen ontstond in de lagere scholen rond 2010. Nu zijn die leerlingen doorgestroomd naar het middelbaar onderwijs en de cijfers van de Vlaamse overheid wijzen op een tekort van 851 plaatsen.”
Preneel klaagt aan dat de schepen deze week geen cijfers kon presenteren op de gemeenteraadscommissie. “De vorige jaren kwam er duidelijkheid in september of zelfs juni, nu is er in oktober nog onduidelijkheid. De schepen vaart blind.”
We contacteerden de woordvoerder van de schepen, Roel Veyt. Die wijst voor de vertraging naar de LOP’s (lokale overleg platformen) en naar Agodi, die nog geen cijfers gegeven of gevalideerd zouden hebben.Hij betwijfelt dat het tekort zo groot is als de Vlaamse cijfers aangeven. ‘Mensen die geen plaats in Antwerpen vinden, gaan op zoek in de naburige gemeenten’.
Marij Preneel: “Antwerpen heeft een Meld-je-aan-systeem waarbij ouders in het voorjaar aangeven naar welke school ze hun kinderen willen sturen. Daaruit bleek dat er meer dan 1100 plaatsen tekort zouden zijn. Om volledige duidelijkheid te krijgen, moeten de gegevens van verschillende bronnen bij elkaar gelegd worden, omdat er geen centraal register is. Ouders moeten dan zelf op zoek naar een alternatief als ze een signaal krijgen dat er geen plaats is in de school die ze wensen.”
“Tien jaar geleden, onder schepen Marinower (VLD), kwam er duidelijkheid over de tekorten in juni. Tijdens de vorige legislatuur, onder schepen Beels (Vooruit), was dat in september. Nu zegt Nabila Ait Daoud dat dit pas in november zal gebeuren.”
RC: Volgens de woordvoerder van de schepen zit het probleem bij anderen, die de cijfers nog niet doorgegeven of gevalideerd hebben.
Marij Preneel: “Het is inderdaad een kluwen, maar het feit blijft dat het al lang duidelijk was dat er een probleem is, met tientallen jongeren zonder school. Dus moet er ingegrepen worden, maar dat gebeurt niet. Er is geen crisisplan om de jongeren op te sporen en een oplossing te vinden.”
“Ik krijg het gevoel dat de schepen zich verbergt achter het gebrek aan cijfers om geen actie te hoeven ondernemen. Ik heb haar al drie keer gevraagd wat ze gaat doen en nog altijd geen antwoord gekregen.”
RC: Volgens woordvoerder Roel Veyt wordt er niet blind gevaren. De LOP’s weten wie geen plaats heeft en de Centra voor Leerlingenbegeleiding (CLB’s) zoeken naar oplossingen voor die mensen.
Marij Preneel: “Allicht wel, maar de CLB’s waren al overbelast. Het verbaast me dat de schepen van Onderwijs niet aan de alarmbel trekt als ze zegt dat de LOP’s op de hoogte zijn maar zijzelf niet.”


0 Comments on “Onduidelijkheid over plaatstekort in Antwerpse scholen”
Leave a Comment