Op 18 oktober spraken we met Ahmad Muhanna, hoofd(arts) van het Al Awda-hospitaal in noordelijk Gaza. Op 17 december werden Muhanna en vijf anderen ontvoerd door het Israëlisch leger. Het is niet geweten waar ze vastgehouden worden.
Meer achtergrond over de zaak door Victor De Roeck van Viva Salud, de Belgische organisatie die het Al Awda-ziekenhuis ondersteunt.
Op 18 oktober zat Al Awda bijna door haar voorraad brandstof, nodig om de elektriciteitsgenerator draaiend te houden. Twee maanden later is het hospitaal toch nog operationeel, aldus Victor De Roeck. “Het is de enige plaats in noordelijk Gaza waar vrouwen kunnen bevallen en waar nog kraamdiensten voorhanden zijn. De werkomstandigheden zijn er momenteel heel slecht: er is geen elektriciteit en amper medicatie, voedsel en drinkwater. Operaties worden uitgevoerd onder het licht van smartphones, ambulances worden beschoten. Bij een bombardement op het hospitaal zelf zijn ook al drie dokters gedood.”
“Sinds 5 december wordt het hospitaal belegerd door het Israëlisch leger. Net zoals bij Al Shifa beweert Israël dat Hamas onder het hospitaal actief is. Het hospitaal werd volledig omsingeld door tanks en sluipschutters die mensen die binnen of buiten gaan beschieten. Ergens tijdens de eerste dagen van de belegering zijn een vrouw die moest bevallen en haar schoonmoeder beschoten. De oudere vrouw overleefde de beschieting niet. Er zijn ook drie medewerkers doodgeschoten toen ze in het hospitaal aan een raam stonden. Om kogels van sluipschutters te vermijden, worden patiënten verzorgd in de gangen van het ziekenhuis.”
RC: Toch zijn er de afgelopen weken 100 kinderen geboren in het hospitaal…
VDR: “Dat valt te verklaren doordat er nog steeds 250 mensen in het hospitaal zijn en er af en toe toch nog mensen binnengaan, een levensgevaarlijke onderneming.”
“Op 17 december is het leger effectief het ziekenhuis binnengevallen. Alle mannen boven de 16 jaar werden hardhandig ondervraagd: ze moesten zich uitkleden en werden gevraagd of ze Hamasstrijder waren, en of ze er kenden. De meesten mensen in het hospitaal zijn personeel, familie van patiënten of zelf patiënt. Na drie tot vijf uur ondervraging zijn de meesten teruggestuurd naar het ziekenhuis. Dokter Muhanna, vier andere personeelsleden en een patiënt worden echter nog altijd vastgehouden. We weten niet wat er met hen gebeurd is of waar ze zich momenteel bevinden, mogelijks leven ze zelfs niet meer. Er wordt over ‘arrestatie’ gesproken maar het gaat hier over een ontvoering, mogelijks gijzeling.”
RC: Hoe zit het met de werking van het hospitaal? Er zijn 50.000 zwangere vrouwen in Gaza, waaronder toch ook wel een aantal in het noordelijke deel.
VDR: “We hebben nog altijd zeer sporadisch contact met mensen van Al Awda buiten de hospitaal-site. Door de black-outs is dagelijks contact niet mogelijk. Af en toe bereiken er ons ook nog sociale-media-berichten.”
“Het Al Awda wil niet weggaan, ondanks het feit dat het Israëlisch leger al vijf keer gezegd heeft dat ze moeten vertrekken. Er zijn patiënten die niet kunnen vervoerd worden naar het zuiden, waar het trouwens ook niet veilig is. “
RC: De Belgische overheid steunt de werking van het hospitaal. Wat is de respons van die kant?
VDR: “We hebben een goed contact met het kabinet van Caroline Gennez, de staatssecretaris voor ontwikkelingssamenwerking. Gennez heeft al opgeroepen tot een permanent staakt-het-vuren en het leveren van meer humanitaire hulp. Het wordt echter tijd voor sancties en het verbreken van banden, want Israël zal blijven doorgaan zolang er winst gehaald wordt uit de bezettingspolitiek. We hebben nog geen indicaties dat dergelijke stappen zouden gezet worden maar hopen dat Artsen Zonder Grenzen als grotere organisatie meer druk gaat uitoefenen op het kabiner Gennez . We zijn hoopvol dat dat gaat lukken.”.
Podcast: Play in new window | Download
Subscribe: Apple Podcasts | Android | RSS
0 Comments on “Gaza: hoofd Al Awda-hospitaal ontvoerd”
Leave a Comment